Ostropest plamisty

Ostropest plamisty Wiele lat temu ostropest uprawiany był jako warzywo. Młode liście zastępowały szpinak, koszyczki kwiatowe przygotowywano jak karczochy, a ugotowane korzenie przypominały salsefię. 
Ostropest wyrasta do wysokości 1,5 metra i często bywa sadzony w ogrodach w celach dekoracyjnych.  

 

Ziarno ostropestu – VIVIO

Surowiec leczniczy

W końcu sierpnia i we wrześniu zbieramy dojrzałe koszyczki ostropestu. Suszymy w cieniu i przewiewie.

Związki czynne

W ostropeście znajdują się: sylimaryna, toksyfolina, kwewrcetyna, histamina, tyramina, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry, tłuszcz z dużą ilością kwasu linolowego i sole mineralne.

Działanie i zastosowanie

Ziele ostropestu znane było już w starożytności  przede wszystkim jako lek na dolegliwości układu pokarmowego. Zawdzięcza to zawartości sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Lek ten wykazuje również działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, żółciotwórcze, obniża poziom cholesterolu, chroni nerki i wątrobę przed działaniem trucizn oraz pomaga ją zregenerować. Poprzez swoje działanie może być pomocny w leczeniu wodobrzusza. 
Szybko podany po zjedzeniu muchomora sromotnikowego może zapobiec zatruciu. Ostropest powinien być spożywany przez osoby pracujące w toksycznych warunkach oraz narażone na promieniowanie. Jednocześnie jest ziołem zupełnie nieszkodliwym, dlatego może być podawany kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Moja wątroba – kapsułki

Przetwory

Z nasion ostropestu przygotowujemy napary i nalewki. Według profesora Różańskiego sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie, więc działanie naparu jest słabsze. 

Napar
1 łyżeczkę (ok. 4 g) zmielonych nasion zalewamy 1 szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem 10-15 minut. Pijemy 3 razy dziennie.

Nalewka
100 g zmielonych nasion zalewamy 500 ml spirytusu 70%
Trzymamy w ciepłym i zacienionym miejscu przez 14 dni. Po tym czasie filtrujemy i przenosimy w chłodne miejsce. Przyjmujemy 3 x dziennie 15 kropli w łyżce stołowej przegotowanej wody. Kurację stosujemy nie dłużej niż 2 tygodnie i powtarzamy co kilka tygodni.

Całe nasiona
Spożywamy podobnie jak słonecznik – przegryzamy pomiędzy posiłkami, dosypujemy do jogurtów, sałatek czy ciast. Profilaktycznie 1 płaską łyżeczkę, a przy przewlekłych chorobach co najmniej 2 tygodnie, 2 x dziennie po 1 łyżeczce. 

Dolne liście rośliny można dodawać do sałatek.

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu
Wewnętrznie stosujemy nie tylko w schorzeniach układu pokarmowego, ale również w zapaleniu jamy ustnej, dziąseł czy krtani, w celu poprawy apetytu, polepszenia wzroku i podniesienia odporności. Przyjmujemy 3 x dziennie niepełną łyżeczkę (ok. 4 g) przed jedzeniem.

Zewnętrznie stosujemy przy oparzeniach, ranach, ropniach, egzemie czy rumieniu.

źródło: A. Ożarowski „Rośliny lecznicze”

Dodaj komentarz