Tatarak

Tatarak Zwyczajny (Acorus calamus L.) jest byliną pochodzącą z Azji środkowej. Powszechnie występuje na całym obszarze Polski – nad brzegami wód stojących i na moczarach.

Tatarak wytwarza długie, walcowate, podwodne kłącze; trójboczna łodyga, osiąga wysokość do 1 m. Liście mieczowate, zaostrzone.

Kwiatostan tataraku ma kształt kolbowaty o długości 5-10 cm. Cała roślina jest silnie aromatyczna.

Tutaj kupisz: Kłącza tataraku – Dary Natury

Do celów leczniczych zbieramy od wiosny do jesieni kłącza, oczyszczamy je z liści, łodyg i korzeni a później myjemy, tniemy na odcinki do 20 cm i suszymy w ogrzewanych suszarniach (do 35 st. Celsjusza. )

Kłącze tataraku zawiera do5,5 % olejku eterycznego, oraz garbniki, związki gorzkie, cholina, śluz węglowodany (w tym dużo skrobi), kwasy organiczne i sole mineralne.

Przetwory z kłącza tataraku podane doustnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz usprawniają trawienie i przyswajanie pokarmów. Podnoszą również poziom mukopolisacharydów, które powlekają błonę śluzową żołądka ochronna warstwą. Przyjmowanie przetworów z kłącza tataraku obniża nadmierne napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych i moczowych, tym samym przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne, przeciwdziała wzdęciom i działa nieznacznie moczopędnie.

Przetwory z kłącza tataraku stosujemy w przewlekłych zaburzeniach trawiennych, braku łaknienia, wzdęciach i kolce jelitowej. W połączeniu z innymi ziołami stosowany jest w leczeniu dróg moczowych oraz w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju i trudności w zasypianiu (dzięki zawartym w olejku izomerom azaronu)

Przetwory z kłącza tataraku zastosowane na owłosiona skórę głowy działają przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Natomiast olejek tatarakowy, stosowany zewnętrznie łagodzi dolegliwości w chorobie reumatycznej i skazie moczanowej.

Płukanki z odwaru z tataraku łagodzą łupież, łojotokowe zapalenie skóry oraz wypadanie włosów.

Tutaj kupisz: Eteryczny lejek tatarakowy Etja

Napar z kłącza tataraku

1/2 łyżki rozdrobnionych kłączy zalać 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać w termosie 1 godzinę. Pić 2-3 razy dziennie po 1/4 – 1/3 szklanki 30 minut przed jedzeniem jako środek pobudzający trawienie, wiatropędny i uspokajający.

Odwar z kłącza tataraku

1-2 łyżki rozdrobnionych kłączy tataraku i 1 łyżkę ziela skrzypu zalać 2-3 szklankami ciepłej wody i gotować powoli pod przykryciem 3-5 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Stosować jako płukankę w przypadku łupieżu i łojotokowego zapalenia owłosionej części skóry głowy. Odwar stosujemy również jako płukankę w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, oraz pochwy i odbytu.

Zioła w dolegliwościach trzustki

Zmieszać:

  • 50 g kłączy tataraku
  • 50 g korzeni mniszka
  • 25 g szyszek chmielu
  • 25 g ziela mięty pieprzowej
  • 25 g korzenia pokrzywy
  • 25 g ziela macierzanki lub ziela tymianku

Zioła sproszkować w młynku i przechowywać w zamkniętym słoiku. Do 200 g miodu, dżemu lub powideł dodać 5 łyżek sproszkowanych ziół i dokładnie wymieszać. Przyjmować po 1-2 łyżeczki 1-2 razy dziennie przez dłuższy czas. Działa regulująco na wydzielanie żółci i soku trzustkowego, poprawia trawienie i przyswajanie produktów, oraz ma działanie przeciwzapalne.

Zioła w kamicy żółciowej

Zmieszać równe ilości:

  • kłącza tataraku
  • ziele glistnika
  • liście mięty pieprzowej
  • korzenie mniszka
  • kora kruszyny
  • ziele szanty
  • ziele pięciornika gęsiego

Zalać 2 łyżki ziół 2 1/2 szklanki ciepłej wody i odstawić na 1 godzinę do napęcznienia. Podgrzać do wrzenia i odstawić na 10 minut, następnie przecedzić. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie jako środek przeciwbakteryjny, rozkurczowy, żółciotwórczy i przeciwzapalny w zapaleniu dróg żółciowych. Pomocniczo działa w zapaleniu trzustki i kamicy żółciowej.

Źródło: „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.” A. Ożarowski, W. Jaroniewski

Obraz Alicja z Pixabay

Dodaj komentarz