Zioła „na mądrość”

Każdy z nas czasami odczuwa zmęczenie umysłu spowodowane codziennością i nadmiarem obowiązków. Z wiekiem zaczynają się też pojawiać problemy z pamięcią i koncentracją. Z pomocą przyjdą nam zioła, które nie tylko poprawią funkcjonowanie mózgu, ale także nie dopuszczą do powstania i utrwalenia zaistniałych zmian.

Rośliny lecznicze działają na nasz mózg na kilka sposobów:

  • zawierają przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenie komórek.
  • zwiększają ilość tlenu i glukozy które docierają do mózgu, dzięki temu jest bardziej odżywiony.
  • zwiększają produkcję neuroprzekaźników lub hamują ich rozpad.
  • zawierają neuroprotektory, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniami spowodowanymi osłabionym krążeniem krwi lub toksynami.

Do ziół poprawiających pamięć i koncentrację należą:

barwinek pospolity, werbena, melisa, ruta zwyczajna, borówka czernica, jałowiec, nagietek lekarski, sosna zwyczajna, dziurawiec, cynamon, kardamon, głóg, oman wielki, imbir, kasztanowiec, miłorząb japoński, jemioła, fiołek trójbarwny, dziewanna wielkokwiatowa, kruszyna pospolita, szałwia, eleuterokok kolczasty, serdecznik, rumianek, rozmaryn, mięta, zeń-szeń, bazylia.

Na podstawie tych ziół sporządzono mieszankę, którą można zaparzać i pić, lub stosować jako przyprawę. Receptura pochodzi z książki „Dieta dla mózgu

Herbatka PRYMUS

owoc borówki czernicy, ruta, fiołek, kwiat głogu, liść porzeczki, dziewanna, owoc róży, bazylia sosna, owoc i kwiat bzu, mięta cynamon, imbir, kardamon.

Łyżkę stołowa mieszanki zalać szklanką wrzątku, pić 3 razy w tygodniu godzinę przed posiłkiem.

Przepis na poniższą herbatkę znalazłam w książce Stefanii Korżawskiej „Przewodnik po zdrowym życiu„.

Herbatka „czyniąca nas mądrymi”

– liść maliny 50g
– kwiat i owoc róży 50g
– kwiat akacji 50g
– kwiat lipy 50g
– liść jeżyny 50g

Zioła wymieszać. 1 łyżkę zalać 1 szklanką wrzątku i zaparzać 15 minut. Odcedzić i pić ciepłą. Do mieszanki można dodać owoce maliny, czarnego bzu lub suszone skórki jabłek. 

Kto lubi, może posłodzić herbatkę miodem. Jej działanie wzmocni dodatek „miodu kozieradkowego”, również z „Przewodnika po zdrowym życiu

Miód kozieradkowy

-100 g zmielonej kozieradki

-1/2 litra płynnego miodu

Wymieszać oba składniki, spożywać 1 łyżkę 2 razy dziennie.

Stefania Korżawska bardzo ciekawie opisuje działanie ziół. Skupia się nie tylko na ich właściwościach, ale odnosi się do historycznych postaci czy sytuacji, w których  zioła odegrały dużą rolę. Na przykład herbatkę według powyższego przepisu podawano w trakcie obiadów czwartkowych organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
” Czyniła umysł chętnym do pracy, orzeźwiała go, ostrzyła dowcip (…)”

Udowodnione działanie usprawniające pamięć posiada rozmaryn. Badania dowodzą, że dzieci lepiej przyswajają wiedzę, kiedy przebywają w pomieszczeniu wypełnionym zapachem tego zioła. Do rozpylenia zapachu można użyć kominka do aromaterapii, dyfuzora lub butelki z atomizerem do której wlejemy wodę z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego.

Pozytywne efekty przynosi również suplementacja Ashwagandhą o której pisałam TUTAJ. Jest to roślina adaptogenna, która działa tonizująco na organizm i poprawia koncentrację,

Ukojenie nerwów przyniesie również napar z rumianku. W przeciwieństwie do Ashwagandhy, która zalecana jest dla osób powyżej 18 roku życia, rumianek może spożywać każdy, bez ograniczeń wiekowych. Należy jedynie zwrócić uwagę na ewentualne reakcje alergiczne.

Obraz 政徳 吉田 z Pixabay

Dodaj komentarz