Czosnek

Pogoda za oknem sprzyja przeziębieniom i wszelkim infekcjom wirusowym. Dlatego dzisiaj napiszę o bardzo skutecznym, naturalnym lekarstwie jakim jest czosnek. Moja najmłodsza córka od dawna zajada się masłem czosnkowym z dodatkiem świeżych ziół, płatków nagietka i kurkumy. Nie ma lepszego dodatku do świeżego pieczywa!

Czosnek jest jednym z najstarszych i najbardziej wszechstronnych środków leczniczych. Jego skuteczność opiera się na dużej zawartości siarki, która to również odpowiada za intensywny zapach.
Właściwości lecznicze czosnku wykorzystywane są przede wszystkim przy podnoszeniu odporności organizmu, oraz zwalczaniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Działa więc jak naturalny antybiotyk, nie niszcząc przy tym pożytecznej flory bakteryjnej znajdującej się w naszym organizmie. Szczególnie skuteczny jest w walce z wirusem grypy, oraz pasożytami jelitowymi.
Znany jest jako silny antyutleniacz, chroniąc nas przed nowotworami. Ochrania błony komórkowe przed szkodliwymi substancjami, które znajdują się w otaczającym nas środowisku, oraz pobudza wątrobę do wytwarzania enzymu odtruwającego. Enzym ten stymuluje wydalanie z organizmu toksyn i karcynogenów (substancji rakowych). Znacznie obniża ciśnienie krwi, cholesterol oraz reguluje poziom cukru.
Olejek eteryczny wydzielający się przez płuca po spożyciu czosnku odkaża drogi oddechowe i działa ściągająco, dlatego powinien być stosowany w nieżytach oskrzeli i wszelkich stanach ropnych tkanki płucnej.

PRZEPISY

Nalewka czosnkowa
W 1971 roku w jednym z tybetańskich klasztorów znaleziono recepturę eliksiru młodości. Była to nalewka czosnkowa, datowana na IV – V wiek p.n.e. Oczyszcza ona organizm z tłuszczu, poprawia przemianę materii, oczyszcza naczynia krwionośne zapobiegając zawałowi serca i udarom mózgu. Ma działanie przeciwnowotworowe, poprawia wzrok i odmładza organizm. 

35 dag świeżego, obranego czosnku rozcieramy i mieszamy z 200 ml czystego spirytusu. Szczelnie zamykamy i pozostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu (nie w lodówce) na 14 dni. Po tym czasie przecedzić, przelać do ciemnego szklanego naczynia i pozostawić na kolejne 5 dni.

Nalewkę tę należy stosować zaczynając od 1 kropli rano, 2 kropli w południe i 3 kropli wieczorem. Następnego dnia rano 4 krople, w południe 5 i tak dalej, aż dojdziemy do 25 kropli. Potem należy stosować ją 3 x dziennie po 25 kropli aż do wyczerpania.
Kuracji nie można stosować częściej niż raz w roku. 
Aby zneutralizować przykry zapach czosnku należy zjeść jabłko, natkę pietruszki, skórkę z cytryny lub pomarańczy.

Pasta kanapkowa z czosnku i twarożku*

  • 250 g twarożku
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 posiekane cebulki dymki
  • po 1 łyżeczce świeżych, posiekanych ziół: tymianek, oregano, rozmaryn
  • pietruszka
  • pieprz

Wszystkie składniki zmiksować i podawać z pieczywem. Można delikatnie posolić.

Majonez czosnkowy*

  • 4 ząbki czosnku
  • 2 żółtka
  • 4 łyżeczki soku z cytryny
  • 250 ml oleju słonecznikowego
  • sól, biały pieprz

Zmiażdżony czosnek, żółtka i 2 łyżeczki soku z cytryny ubić na kremową masę. Ciągle mieszając, bardzo powoli dolewać olej, aż majonez zgęstnieje. Przyprawić do smaku pozostałym sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Ciekawostki

Ze względu na swoje właściwości w starożytnym Egipcie czosnek służył również jako środek płatniczy. 

Przepisy pochodzą z książki „Żywność, która leczy. Terapia żywieniowa św. Hildegardy” Dr Wighard Strehlow

Dodaj komentarz