Jeżyna fałdowana

Jeżyna fałdowana (Rubus plicatus) – należy do najstarszych znanych nam owoców, lecz dopiero w XX wieku wyhodowano odmianę pozbawioną  dokuczliwych kolców. 

Oprócz niewątpliwych walorów smakowych jeżyna posiada wiele cennych  składników odżywczych – cukry, kwasy organiczne, antocyjany pomagające w trawieniu, sole mineralne i liczne witaminy.

Jeżyna jest kolczastym krzewem z rodziny Różowatych, występującym w Europie, Azji oraz Ameryce północnej. Jej pędy osiągają do 1,5 metra długości; kolce średniej wielkości, nieco zakrzywione. Listki nierówno piłkowane, od spodu miękko owłosione. Kwiaty jeżyny są promieniste, białe lub lekko różowe.

Surowice lecznicze

Wiosną i na początku lata zbieramy wyrośnięte liście. Suszymy w warunkach naturalnych, w zacienionym i przewiewnym miejscu. To przede wszystkim liście wykorzystywane są w leczeniu.

Późnym latem i jesienią zbieramy owoce. Można je suszyć w ogrzewanych suszarniach, w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni, lub wykorzystać do zrobienia przetworów.

Związki czynne

Liście jeżyny zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, inozyt, witaminę C oraz sole mineralne.
W owocach występują cukry, kwasy organiczne, barwniki antocyjanowe, witamina C, pektyny i sole mineralne.

Działanie i zastosowanie

Sok z owoców jeżyny działa napotnie i wykrztuśnie. 
Napar z liści posiada właściwości moczopędne, dezynfekujące, ściągające i przeciwbiegunkowe. Stosujemy go również przy przeziębieniach, kaszlu i katarze oraz grypie jako środek napotny i wykrztuśny. 
Odwary z liści jeżyn zaleca się w w schorzeniach żołądka i jelit o różnym podłożu. Zarówno przy zapaleniu błon śluzowych, jak i biegunkach, wzdęciach oraz nadmiernym rozwoju flory bakteryjnej.
Zewnętrznie odwar stosujemy do kąpieli w świądzie, wypryskach i trądziku. 

Przepisy

Odwar z liści

1/2 łyżki liści zalać 2 szklankami letniej wody. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 15 min. i przecedzić. 
Pić 2-3 razy dziennie po 1/3 – 1/2 szklanki, między posiłkami. 

Źródło: „Rośliny lecznicze” – A. Ożarowski, W. Jaroniewski
Obraz Marc Pascual z Pixabay

Obraz Marc Pascual z Pixabay

Dodaj komentarz