Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele jest byliną z rodziny Makowatych, która pospolicie występuje na terenie Europy i północnej Azji. W całej roślinie występuje charakterystyczny, pomarańczowy sok mleczny.

Glistnik jest ziołem o bardzo silnym działaniu. Od zamierzchłych czasów stosowany w celach leczniczych, w większych dawkach może stanowić truciznę.

Surowce lecznicze

Do celów leczniczych zbieramy w maju i czerwcu kwitnące pędy, a jesienią wykopujemy korzenie. Suszymy w temperaturze do 60*C.

Zwiazki czynne

Ziele glistnika zawiera około 20 alkaloidów, flawonoidy, kwasy organiczne, aminy biogenne, saponiny, sole mineralne oraz śladowe ilości olejku eterycznego.

Działanie i zastosowanie

Ziele glistnika wykazuje bardzo silne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, narządów rodnych i oskrzeli. W związku z tym ma również działanie moczopędne, żółciopędne, znosi ból menstruacyjny i ułatwia wypróżnienie.

Glistnik działa także przeciwalergicznie, zmniejsza wstrząs anafilaktyczny i histaminowy.

Przetwory z glistnika hamują rozwój bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, oraz grzybów chorobotwórczych.

Ziele glistnika, ze względu na silne działanie nie może być stosowane bez konsultacji z lekarzem. Zbyt duże dawki mogą wywołać podrażnienie układu pokarmowego, palenie w jamie ustnej i przełyku, nudności i wymioty. Mogą również wystąpić dolegliwości oczne z objawami podobnymi do jaskry.

Przetwory z glistnika stosujemy w kolkach jelitowych, wątrobowych i innych w obrębie dróg żółciowych, moczowych i układu rozrodczego u kobiet, oraz w dychawicy oskrzelowej.

Pomarańczowy mleczny sok bywa skuteczny w leczeniu kurzajek.

Przepisy

Odwar

1/2 łyżki stołowej ziela glistnika zalać 1 szklanka letniej wody i ogrzewać na parze pod przykryciem 30 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3 razy dzienni 1-2 łyżki stołowe.

Nalewka

1/2 szklanki rozdrobnionego, świeżego ziela glistnika zalać 2,5 szklankami 80% alkoholu. Odstawić na miesiąc szczelnie zamknięte w zaciemnionym miejscu. Codziennie wstrząsać, a następnie przecedzić do butelek z ciemnego szkła. Zażywać 3 razy dziennie po 20-30 kropli rozcieńczonych w wodzie. Nalewka ma również silne działanie antybiotyczne.

Źródło: „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” A. Ożarowski, W. Jaroniewski, „O czym szumią zioła” R. Kowalska

Dodaj komentarz