Św. Hildegarda pomaga w … grypie

Chociaż pandemię COVID mamy już za sobą, to ciągle zmagamy się z jej długofalowymi skutkami. Jednym z nich jest podatność na wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Od pewnego czasu szale je grypa i wirus RSV. A szczyt zachorowań dopiero przed nami.

Oba wirusy (grypy i RSV) powodują podobne objawy:

  • gorączka
  • silne osłabienie
  • ból głowy
  • ból gardła
  • kaszel
  • katar (obrzęk śluzówki nosa)

Tutaj kupisz: Olejek eteryczny z pelargonii – Physalis

Podstawą w leczeniu jest wypoczynek i pozwolenie organizmowi na walkę z chorobą. Dzięki temu mamy dużą szansę uniknięcia powikłań. Wskazane jest również wspomaganie się dietą i ziołami, które nie tylko pomogą szybciej zwalczyć chorobę, ale również zregenerują wycieńczony organizm.

Jednym z podstawowych ziół, które św. Hildegarda polecała w pierwszych dniach choroby jest …

Pelargonia

Popularna roślina doniczkowa, zwana również anginką, kiedyś znajdowała swoje miejsce na parapecie w każdym domu. Stosowana była przede wszystkim w zapaleniu ucha, a niewiele osób wie, że można ją zaparzać i popijać jak herbatkę (np. z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu).

Współczesna nauka potwierdziła działanie przeciwwirusowe pelargonii, a także jej właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz stymulujące układ odpornościowy. Szczególnie silne działanie wykazuje Geranium robertianum, czyli bodziszek cuchnący.

Tutaj kupisz: Bertram korzeń mielony – Natura Wita

Mieszanka ziołowa z pelargonią

  • 20 g sproszkowanej pelargonii
  • 10 g proszku z korzenia bertramu
  • 7 g sproszkowanej gałki muszkatołowej

Zażywać 1-3 szczypty dziennie, posypując np. kanapkę. Mieszanka ta jest szczególnie pomocna w przypadku osłabionego po grypie serca.

Innym specyfikiem pomocnym według św. Hildegardy w leczeniu grypy jest …

Galgant w wodzie malinowej

Galgant (zwany również galangalem)jest wieloletnią roślina z rodziny imbirowatych. Ma bardzo ostry smak i silny aromat. Mimo, że jest stosowany w medycynie chińskiej, to właśnie św. Hildegarda przypisała mu najwięcej właściwości leczniczych.

„Galgant jest bardzo gorący, nie zawiera zimna i ma właściwości lecznicze. Człowiek, który ma wysoką gorączkę, niech sproszkuje galgant i wypije ten proszek w wodzie źródlanej, a gorączka ustąpi.

Ktokolwiek odczuwa ból pleców lub boków z powodu złych soków, niech ugotuje galgant w winie i często pije go na gorąco, a ból ustąpi. A ten, kto cierpi na serce i ma słabe serce, niech zje galgant w wystarczającej ilości i poczuje się lepiej. „

Św. Hildegarda zaleca rozpuszczenie 1-2 tabletek galgantu w szklance soku malinowego i wypicie tego napoju przy wysokiej gorączce.

Tutaj kupisz: Galangal eko – Dary Natury

Olejek z piołunu

Olejek z piołunu pomaga na kaszel (szczególnie u małych dzieci), grypę, zapalenie oskrzeli, bóle piersi.

10 ml. świeżo wyciśniętego soku z piołunu zmieszać z 20 ml oliwy z oliwek i wystawić na 10 dni na działanie promieni słonecznych.

Wcierać kilka kropel nad mostkiem do kilku razy dziennie.

Uwaga!

olejek z piołunu może wywołać alergię. Należy wcześniej wetrzeć 1 kroplę i obserwować reakcję.

Źródło: „Medycyna na każdy dzień” dr. Wighard Strehlow

Obraz Kasjan Farbisz z Pixabay

Dodaj komentarz